Veterinární klinika MyVet, s.r.o.

Chirurgické zákroky

Co Vás čeká?

Vše začíná na naší recepci

Na začátku se domluvíte s naší recepční na termínu zákroku u Vašeho zvířátka. Zároveň s tím se objednáte na předoperační vyšetření. To by mělo proběhnout nejdéle do14 dní před zákrokem, vhodnější je však naplánovat jej jen několik málo dnů předem, aby výsledky vyšetření byly co nejaktuálnější.

Plánované chirurgické zákroky provádíme ve všední dny v dopoledních hodinách. Dopoledne proto, abychom mohli pacienta po zákroku dostatečně dlouhou dobu sledovat.

Předoperační vyšetření

Předoperační vyšetření provádíme kvůli kontrole celkového zdravotní stavu pacienta a také kvůli výběru vhodného typu anestezie. Tím předcházíme možnému riziku vyplývajícímu ze skrytých onemocnění. Na naší klinice na základě vlastních zkušeností doporučujeme podstoupit toto vyšetření i u mladých zvířat. Vlivem změny vědomí a metabolismu při narkóze se totiž může projevit doposud nezpozorované onemocnění nebo vrozená vada.

Na základě těchto nálezů potom operující lékař stanoví nejvhodnější způsob vedení anestezie a infusní terapie. V úvahu je samozřejmě brán i typ zákroku a případné předchozí snášení anestezie, pokud ji pacient již v minulosti podstoupil.

Pokud vše probíhá standardně, počítejte s cca 20-30 minutami, které strávíte v ordinaci.

Co vše na základě tohoto vyšetření zjistíme?
  • Anamnéza a klinické vyšetření pacienta, tj. zjištění aktuálního zdravotního stavu, zda se pacient již s něčím dlouhodobě léčí nebo užívá nějaké léky.
  • Odběr vzorku krve:

Biochemické vyšetření – z něj zjišťujeme správnou funkci ledvin a jater, tzn. orgánů zásadních pro zpracovávání léků podávaných během zákroku. Při nálezu odchylek je možné stav ještě před zákrokem zlepšit podáváním diety nebo léků.

Hematologické vyšetření – ukazuje množství červených a bílých krvinek, krevních destiček, sledujeme zejména možné známky zánětu v krvi.

Acidobazická rovnováha (ABR) – ukazuje aktuální metabolický stav organismu a hladiny iontů v krvi – dle jejích hodnot vybereme vhodný infuzní roztok, který se pacientovi podá. Toto vyšetření provádíme zároveň s kanylací pacienta těsně před chirurgickým zákrokem.

Vyšetření srážlivosti krve – na tu mohou mít vliv vrozená onemocnění, infekce nebo poruchy funkce jater. Toto vyšetření taktéž provádíme těsně před samotným chirurgickým zákrokem.

  • EKG:

Kontrolujeme funkci srdce, zda nedochází např. k arytmiím – v případě nálezu změn v činnosti srdce je vhodné před zákrokem doplnit ještě celkové kardiologické vyšetření a zákrok provést na již zaléčeném pacientovi. Takto se minimalizuje riziko komplikací během anestezie.

V případě onkologických operací je součástí předoperačního vyšetření ještě RTG hrudníku (3 snímky z různých stran) a ultrasonografie dutiny břišní z důvodu vyloučení přítomnosti viditelných metastáz. V tomto případě počítejte prosím s delší dobou, které předoperační vyšetření zabere (cca o dalších 30 minut více).

Naši lékaři Vám výsledky zavolají nejčastěji ještě ten den večer.

Večer před zákrokem

Krmení podáváme většině pacientů naposledy 12 hodin před zákrokem, čili večerní krmení dostanou v obvyklou dobu. Je ale nutné dohlédnout na to, že je zvíře v kratší době sežere. Ponechané zbytky potravy pak odstraníme. U miniaturních plemen je doba hladovky kratší. Vodu ponecháme až do rána a poté odneseme.

V den zákroku

Jak probíhá předání pacienta?

V den zákroku pacienta přivedete na kliniku ráno na určený čas (nejčastěji mezi 8:00-9:00). Přijímající lékař mu zkontroluje aktuální hmotnost, teplotu a zjistí, zda se nevyskytly nějaké náhlé změny zdravotního stavu. Předání pacienta trvá obvykle kolem 15 minut, není potřeba si na tento den brát např. dovolenou.

Pacientovi je následně zavedena kanyla, která umožní přístup do žíly a je proveden odběr krve kvůli kontrole krevní srážlivosti a acidobazické rovnováhy (ABR). Poté je pacienta umístíme na hospitalizaci. Naše hospitalizační boxy jsou navrženy tak, aby na sebe jednotlivá zvířata neviděla, a tak se eliminoval jejich stres. Zde následně podáváme pacientovi přes kanylu infuze k zajištění rehydratace a srovnání případných metabolických dysbalancí v organismu. Podávání infusních roztoků zajišťují infuzní pumpy, které umožňují přesné dávkování (objem, rychlost podání) podle potřeby pacienta a zvukovým signálem upozorní, pokud je již celá dávka spotřebována. V případě potřeby jsou aplikovány další léky – ve většině případů podáváme antibiotika (záleží ale vždy na důvodu zákroku), které tak ve chvíli, kdy je pacient na sále, vytváří již účinnou bariéru proti infekci (tzv. ochranné koagulum).

Co se děje na sále?

Ve chvíli, kdy je pacient připraven na samotný zákrok, mu lékař podá bezbolestně přes kanylu tzv. premedikaci. Jedná se o směs látek sestavenou na míru pro každého pacienta na základě předoperačního vyšetření, která slouží k navození relaxace, proti bolesti a krátkodobé anestezii. Během té je pacientovi zavedena intubace. Jedná se o rourku, prostřednictvím které jsou přímo přístupné dýchací cesty k podávání inhalační anestezie, případně k zajištění umělé plicní ventilace, pokud by to bylo nutné. V případě, že by se u pacienta objevilo zvracení, dokáže zamezit vdechnutí cizích částic. Dále je připraveno operační pole dle typu zákroku (příprava zahrnuje nejčastěji oholení srsti, desinfekce kůže a sterilní zarouškování operačního pole). Pacient je umístěn na termopodložku, která po celou dobu zákroku zamezuje prochladnutí – to je zásadní zejména u menších pacientů, kteří mají větší teplotní ztráty.

I nadále pacient dostává kontinuálně ohřátý infuzní roztok.

Naprostá většina našich chirurgických zákroků je vedena v inhalační anestezii.

Inhalační plyn má řadu výhod:

  • Primárně je zpracováván přímo v dýchacích cestách, a tak minimálně zatěžuje další orgány.
  • Jeho podání je rychlé a v případě nutnosti je zároveň i rychle opět vydechován. To umožňuje přesnou a okamžitou změnu hloubky anestezie podle potřeb pacienta a po skončení zákroku nebo v případě nutnosti je možné zvíře snadno vzbudit.
  • Na inhalační plyn nebývají žádné nežádoucí reakce a je tak pacienty velmi dobře snášen.

Pro bezpečný průběh anestezie je důležitý rovněž průběžný monitoring pacienta, který zaznamená již menší odchylky od optimálního stavu a tím umožní lékaři na ně ihned zareagovat. Na sále monitorujeme během zákroku u pacienta kontinuálně teplotu, EKG a pulsním oxymetrem rovněž saturaci krve kyslíkem. Vše je podrobně zapisováno do anesteziologického protokolu. Při zákroku operatérovi navíc vždy asistuje veterinární asistentka – je tak možné dodržet opravdu sterilní průběh zákroku.

Jak dlouho to vše trvá?

Délka chirurgického zákroku je vždy individuální a záleží na typu a průběhu chirurgie. Po skončení zákroku lékař nebo sestra telefonicky informují majitele a sdělí mu čas vyzvednutí pacienta do domácí péče.

Po zákroku je pacient umístěn opět do hospitalizačního boxu na termopodložku, zakryt dekou, pravidelně je mu měřena teplota, nadále dostává infuze (tím je zajištěn stálý tlak krve, perfuze orgánů a tím i rychlejší odbourávání anestetik a dřívější úplné odeznění účinků anestezie), jsou mu podána dlouhodobě působící analgetika a je nadále sledován. Postupně dochází k odeznění účinku léků.

Kdy si mohu pro zvíře přijít?

Z důvodu pozorování zůstávají naši pacienti na hospitalizaci až do večera. Většinu této doby prospí. Pokud by však došlo k jakýmkoli komplikacím, projevují se nejčastěji právě v této rizikové době. Ošetřující lékař tak má možnost ihned zasáhnout (např. zvracení po anestezii, výrazný pokles tělesné teploty apod.).

Doma po operaci

Při vyzvednutí pacienta do domácí péče je majitel poučen, kdy podat vodu a krmení (vodu obvykle za pár hodin, krmivo většinou druhý den ráno) a zda podat na noc ještě nějaké léky (nejčastěji jsou všechny léky podány injekčně a není nutné již nic dalšího). Kanylu obvykle ponecháváme překrytou v tlapce do druhého dne (jde pouze o plastový aplikátor, bez jehly). Doma je důležité zajistit nyní Vašemu mazlíčkovi klidné a teplé prostředí a během noci ho mít poblíž. Umožníte mu tak beze stresu zvládnout neznámou situaci, kterou pro něj bezesporu jakýkoli zákrok představuje.

Druhý den

Druhý den ráno je vhodné nabídnout zvířeti malé množství krmení nebo pamlsek, sledovat, zda močí (mělo by), kálí (trus nemusí druhý den po zákroku být vlivem hladovky), zda nezvrací nebo nevykazuje jiné známky diskomfortu.

Ideálně opět během dopoledních hodin přijdete na kontrolu. Léky podané během chirurgického zákroku jsou obvykle účinné právě do této doby. Zkontrolujeme teplotu, celkový stav a pokud je vše v pořádku, pacient dostane v injekcích potřebné léky. Jsou Vám vydány tablety, ochranné prostředky (límec, nové sterilní krytí rány atd.) a dostanete další pokyny pro ošetřování na doma. Je stanoveno datum vytažení stehů – nejčastěji za 10 dní – nebo další nutné kontroly v závislosti na typu zákroku.

První den po zákroku je pro pacienta přes veškerou péči obvykle náročný na zotavení. Zcela určitě přivítá Vaši přítomnost, která mu dodá psychickou pohodu. Pokud jste plánovali zůstat s Vaším mazlíčkem po zákroku doma nebo máte možnost si jej vzít do zaměstnání, je pro to nyní vhodná chvíle.

Přestože každý zákrok v celkové anestezii u zvířat (a koneckonců i u lidí) představuje určité malé riziko, díky systému předoperačního vyšetření a důkladné péče a monitoringu během a po zákroku se nám daří toto riziko úspěšně minimalizovat. Navíc nám tento přístup dovoluje provádění operací i u pacientů, jejichž anestezie by bez něj byla příliš riziková (starší zvířata, pacienti s chronickým onemocněním ledvin či srdce) a kterým tak mnohdy umožní prodloužení a zlepšení kvality života.

 

Přejít nahoru