Hospitalizace
JAK PROBÍHÁ HOSPITALIZACE NA NAŠÍ KLINICE
Kde jsou zvířata ubytována?
Na klinice máme pro hospitalizaci zvířat vyhrazenou samostatnou místnost. K dispozici je osm hospitalizačních boxů různých velikostí pro psy a kočky, klece papoušky a drobné savce a boxy pro plazy. Boxy pro kočky jsou vizuálně odděleny od psí části hospitalizace.
Každý psí nebo kočičí box je vystlán jednorázovou savou podložkou. Pro větší komfort mají pacienti k dispozici deku, na které mohou ležet. Pokud si majitel přinese pro své zvířátko jeho oblíbenou deku nebo pelíšek je možné je použít namísto našeho vybavení.
Kočičí boxy jsou navíc vybaveny záchodkem s neprašným kočičím stelivem. Samozřejmostí jsou misky na krmivo a vodu.
Pro zajištění infuzní terapie máme k dispozici několik infuzních pump a lineárních dávkovačů, které nám umožňují velmi přesné podání infuzních roztoků i velmi malým pacientům.
V případě potřeby přidáváme do boxu vyhřívanou podložku nebo pacienta zahříváme pomocí infra lampy či gelových nahřívacích polštářků.
Na hospitalizaci máme možnost přívodu kyslíku a jsme tak schopni zvířatům s dýchacími potížemi vytvořit kyslíkový box.
Ptáci a drobní savci jsou ubytováni v klecích či boxech, které jsou standardně vybaveny miskami a napáječkami. Jako podestýlku používáme neprašné stelivo.
Plazy hospitalizujeme v boxech, kde kromě misek na krmení a vodu mají i vyhřívací zařízení a UVB žárovku. Teploměry a vlhkoměry jsou samozřejmostí. Jsme tak schopni zajistit optimální zoohygienické podmínky pro většinu běžně chovaných druhů plazů.
Hospitalizační boxy myjeme a dezinfikujeme po každém použití. Deky používáme jednorázově pro každého pacienta, denně je pereme a dezinfikujeme.
Jak o zvířata na hospitalizaci pečujeme?
O zvířata na hospitalizaci pečují veterinární sestry ve spolupráci s lékaři. Základem je pravidelné sledování pacientů a aplikace léků a infuzí přes nitrožilní kanylu dle pokynů lékaře. Pro přehled o hospitalizovaných pacientech je na každém boxe umístěn hospitalizační protokol, kde je kromě informací o pacientovi (jméno, hmotnost, diagnóza) i rozpis a dávkování léčiv, infuzních roztoků, krmení a vody. Sestřičky pravidelně sledují příjem krmiva pacientem, vyprazdňování a chování každého zvířete.
Každé zvíře je krmeno dle stavu několikrát denně a dostává speciální veterinární dietu zvolenou dle typu onemocnění. V případě potřeby lze zvířata dokrmit ručně pomocí stříkačky. U pacientů, kteří samovolně nejsou schopni krmivo pozřít, používáme nosojícnové sondy nebo jícnové sondy, přes které aplikujeme tekutou výživu dle dietních požadavků pacienta.
Při jakémkoli znečištění podložky v boxe ji ihned vyměňujeme, v případě potřeby je očištěn celý box. Psy schopné pohybu venčíme na vodítku pod dozorem na prostranství před veterinární klinikou.
Každý všední den odpoledne probíhá vizita hospitalizovaných pacientů. Během vizity lékaři konzultují diagnostiku a terapii u jednotlivých pacientů a rozhodují o dalším postupu péče.
Jaké pacienty hospitalizujeme?
Na hospitalizaci jsou ubytováni všichni pacienti před a po chirurgickém zákroku či po jiném zákroku, který je prováděn v anestezii. Pacienty ponecháváme na hospitalizaci až do doby než se plně probudí a jsou schopni převozu do domácího prostředí.
Hospitalizujeme také dehydratované pacienty, pacienty po úrazech a pacienty se závažnými onemocněními, kteří vyžadují infuzní terapii a intenzivní léčbu.
Někteří pacienti jsou hospitalizováni z důvodu déletrvající diagnostiky nebo z důvodu možného rozvoje problému, který je nutné sledovat.
Pacienty v kritickém stavu a nestabilizované pacienty referujeme po konzultaci s majitelem na noc na pracoviště s non stop provozem.
Přes noc je u nás možné hospitalizovat pouze stabilní pacienty u kterých nehrozí zhoršení zdravotního stavu.
Infekční pacienty hospitalizujeme za speciálních podmínek, aby se zamezilo riziko přenosu na ostatní zvířata.